Haber

Altılı masanın ‘deprem’ toplantısı sona erdi

Millet İttifakını oluşturan 6 partinin liderleri, Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremleri konuşmak için bir araya geldi.

13 Şubat’taki toplantıyı erteleyen Millet İttifakı partileri, gündemi “deprem” ile topladı.

Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı saat 14.20’de başladı.

Toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

Ertelenen toplantı 2 Mart’ta yapılacak

Toplantının ardından 6 parti liderinin imzasıyla yazılı bir açıklama yayınlandı:

Görüşmenin ardından 6 partiden ortak açıklama Depremin etkilerinin ortadan kaldırılması konusunda yapılacak kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar ve ortak çalışmalar için bir komisyon oluşturacağız.”söylendi.

Ayrıca altılı masanın ertelenen rutin toplantısının 2 Mart Perşembe günü yapılacağı bildirildi.

Tüm isimsiz kahramanlarımıza minnettarız

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülke ve millet olarak tarihimizin en büyük sancılarından birini yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. İktidarın şaşkınlığına, acziyetine ve ayrımcı tavrına rağmen; Depremin olduğu ilk andan itibaren üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan kurumlarımıza ve kamu görevlilerimize teşekkür ederiz. STK’larımıza, vatandaşlarımıza, büyük dayanışma gösteren, büyük fedakarlık ve emekle çalışanlarımıza, uluslararası dayanışma gösterenlere ve emeği geçen tüm isimsiz kahramanlarımıza minnettarız.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de afet öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı ve yeterli önlemlerin alınmadığı ortadadır. Geçmişte Başbakanlığa bağlı olan AFAD’ın kurumsal kapasitesinin zayıflaması, liyakatten yoksun kişilerin üst düzey ekiplerde görevlendirilmesi, depreme dayanıklı olmayan binalara ruhsatsız imar affı getirilmesi. raporu ve inşaat sektöründe yolsuzluğa kapı açan aşırı kira hırsı, milletimize ağır bir fatura ödetmiştir.

Ülkemizin her kurumunda yaşanan özerklik, liyakat ve şeffaflık kaybı, afet yönetimi ve deprem müdahale sürecini de doğrudan etkilemiştir. Hiçbir bürokratın inisiyatif kullanamadığı, her talimatın bir kişiden beklendiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle mağduriyetler ve kayıplar katlanarak arttı. Ne yazık ki afet süreci sağlıklı yönetilememiş, arama kurtarma çalışmaları gecikmiş ve yetersiz kalmıştır. Temel ihtiyaçların temini ile yardım faaliyetlerinin tam anlamıyla koordine edilememesi ve bunun sonucunda afetin etkisinin ağır boyutlara ulaştığı en başından beri acı bir gerçek olarak görülüyor.

‘Kriz derinleşti’

Ne yazık ki belediyeler ve STK’lar arasında bir ayrım yapılmış ve sürece dahil edilmeleri gecikmiştir. Kutuplaştırıcı telaffuzlardan vazgeçilmemiş, tek merkezden alınan kararlar işi yavaşlatmıştır. Kolluk kuvvetlerinin, madencilerin ve iş makinelerinin sahaya geç sevk edilmesi, sosyal medya platformlarında bandın yavaşlatılması, borsanın kapatılmaması gibi akıl dışı uygulamalar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmuş ve krizi daha da derinleştirmiştir. Hükümet halen barınma, seyyar tuvalet ve hijyen konusunda yeterli adımları atmamış, bölgede salgın riskine karşı gerekli önlemleri almamıştır. Deprem sonrası iç göç ile ilgili gelişigüzel bir planlama ve yönlendirme yapılmadı. Bütün kusurlar, kusurlar, ihmaller ve niyetler ortadadır. Hukuki, idari ve siyasi sorumluluklar da arşivlendi, belgelere ve hafızalarımıza not edildi. Millet İttifakı olarak omuzlarımızdaki ağır sorumlulukların bilincindeyiz. Şimdi çetin bir sınav bizi bekliyor. Bu felaketten dersler çıkararak şehirlerimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki; jeoloji, sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, ekonomi, eğitim, hukuk, siyaset, şehircilik ve mimarlık asla birbirinden bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez.

“Komisyon kuracağız”

Bu kapsamda tüm bu alanların uzmanları ile süreci an be an takip edeceğiz. Depremin etkilerinin giderilmesinde yapılacak kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar için bir komite ve bu konuda ortak çalışmalar yapacağız. uyarıyoruz! Afet bölgelerinde yabancılara konut, arsa ve arsa satışı yasaklansın! Bölgenin yeniden inşası sırasında başta Hatay olmak üzere demografik ve sosyal yapının korunması büyük değer taşımaktadır. Bu bahsin özellikle takipçisiyiz!

YÖK’e Tepki

Toplantımızda ele aldığımız bir diğer konu da üniversitelerin uzaktan eğitime geçme kararı oldu. Bu karar derhal geri alınmalıdır. Gençlerimizi kaliteli eğitim hakkından yoksun bırakacak herhangi bir analiz gerçek bir analiz değildir. Depremzedelerimizin barınma ihtiyaçları için turizm müdürlüğünün kapasitesinin ve büyükşehirlerdeki boş evlerin kullanılması gerekmektedir ve bu taraftaki çalışmalara bir an önce başlanmalıdır. Siyasi sorumluluk alacağız. Ortak Politikalar Metnimizde “Kentleşme” ve “Afet Yönetimi” (https://bit.ly/kentlesme-afet-yonetimi) başlıkları altında yol haritamızı kullanacağız. “Zaten deprem olmayacak” yerine “yarın deprem olacakmış gibi” güçlü bir kriz yönetimi kuracağız. Halkımız huzur içinde yatsın!

Hızlı, sağlıklı ve kalıcı çözümlerimizle insanca yaşam standartlarına uygun yaşanabilir şehirler inşa etmeye kararlıyız. Tek bir kişiyi aç veya açıkta bırakmayacağız! Acılarımızı hep birlikte paylaşacağız, maddi ve manevi yaralarımızı hep birlikte saracağız. Ülkemizin en acil ihtiyacı; İçinde bulunduğumuz siyasi enkazı kaldıracak, devlet kurumlarını şeffaf ve kamu hizmeti esasına göre güçlendirecek, kriz koşullarında ülkeyi yönetecek, ülkemizi içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkaracak, israfa ve gösterişlere son verecektir. hükümet, afetten etkilenecek ekonomimizi güçlendirecek ve devlet yönetimini liyakat esasına dayandıracaktır. Yeni ve aktif bir güçtür. Milletimizden aldığımız destek ve kendimize olan inancımızla Türkiye’ye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

Son olarak, uluslararası toplumu bugün Suriye’de meydana gelen sarsıntının yaralarını sarmaya davet ediyor; Suriye halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu